  • 940C20P47K-F
940C20P47K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C20P47K-F
HK JDW NO:
192-940C20P47K-F
Datasheet:
940C20P47K-F
Purchasing and Inquiry
940C20P47K-F Overview
Despite the device's insulation resistance, there is 47Ohm.In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.
940C20P47K-F Features
47Ohm insulation resistance
6mOhm equivalent series resistance (ESR)
940C20P47K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C20P47K-F applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • RF Modules
  • VCO's
  • Coupling, decoupling
  • Matching networks
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
  • Switch-mode power supplies
  • Lighting
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
940C20P47K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.260Diax1.811L 32.00mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 630
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    41mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Insulation Resistance
    47Ohm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    2kV
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    32mm