  • FH39J-23S-0.3SHW(99)
FH39J-23S-0.3SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH39J-23S-0.3SHW(99)
HK JDW NO:
355-FH39J-23S-0.3SHW(99)
Package:
Description:
FH39J Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 23 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH39J-23S-0.3SHW(99)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH39J
  • Number of Positions
    23
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.044 1.12mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm