  • FH12-40S-0.5SH(55)
FH12-40S-0.5SH(55)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-40S-0.5SH(55)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH12-40S-0.5SH(55)
Purchasing and Inquiry
FH12-40S-0.5SH(55) Overview
FH12-40S-0.5SH(55) Features
FH12 series
FH12-40S-0.5SH(55) Applications
  • Control panels
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Medical technology
  • Electrical substations
  • Telecommunications
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Instrumentation
  • Blowers
Step5Bar-code shipping tag
FH12-40S-0.5SH(55)
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Nylon
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    40
  • Color
    Beige, Brown
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL PACKAGING
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.6mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    400mA
    ZIF N
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Location
    Bottom
  • Height
    2mm
  • Length
    23.1mm
  • Width
    24.1mm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm