  • FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
Package:
Description:
FH29D Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 70 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.25A
Step5Bar-code shipping tag
FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH29D
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    70
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    40V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.25A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Total Number of Contacts
    70
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • PCB Contact Row Spacing
    3.9878 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.97μin 0.050μm
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm