  • FH26J-55S-0.3SHW(60)
FH26J-55S-0.3SHW(60)
advertisement
Manufacturer No:
FH26J-55S-0.3SHW(60)
HK JDW NO:
355-FH26J-55S-0.3SHW(60)
Package:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 55 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26J-55S-0.3SHW(60)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH26
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    55
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    10
  • Cable End Type
    Tapered
  • Actuator Color
    White
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm