  • FH26-51S-0.3SHW(98)
FH26-51S-0.3SHW(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH26-51S-0.3SHW(98)
HK JDW NO:
355-FH26-51S-0.3SHW(98)
Package:
Datasheet:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 51 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26-51S-0.3SHW(98)
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH26
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    51
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    51
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0