  • FH19SC-21S-0.5SH(99)
FH19SC-21S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH19SC-21S-0.5SH(99)
HK JDW NO:
355-FH19SC-21S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH19SC-21S-0.5SH(99) Overview
FH19SC-21S-0.5SH(99) Features
FH19SC series
FH19SC-21S-0.5SH(99) Applications
  • Blowers
  • Electrical substations
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Refrigeration control
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
  • All Electrical Machinery
  • Transportation
  • Variable speed/frequency drivers
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
FH19SC-21S-0.5SH(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH19SC
  • Number of Positions
    21
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    21
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.492 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.004 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.138 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height Above Board
    0.037 0.95mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm