  • FFLI6Q1107K--
FFLI6Q1107K--
advertisement
Manufacturer No:
FFLI6Q1107K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFLI6Q1107K--
Package:
Datasheet:
Description:
1.1mF Film Capacitor 10% Screw 1.4kV-DC
Step5Bar-code shipping tag
FFLI6Q1107K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC 61071-1
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.1mF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Terminal Pitch
    50mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Diameter
    116mm
  • Length
    340mm