  • CB042K0103KBC
CB042K0103KBC
advertisement
Manufacturer No:
CB042K0103KBC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB042K0103KBC
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
CB042K0103KBC
Purchasing and Inquiry
CB042K0103KBC Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 630V.A 250V volt rated (AC) voltage is required to power systems.Devices with a -55°C~125°C temperature capability can be operated.
CB042K0103KBC Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V
CB042K0103KBC Applications
There are a lot of AVX Corporation CB042K0103KBC applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch mode power supplies
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • Filters
  • Switch-mode power supplies
  • Test and measuring equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
CB042K0103KBC
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.197W 5.80mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):250
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    5.8mm
  • Width
    5mm