  • FAN2103MPX
FAN2103MPX
advertisement
Manufacturer No:
FAN2103MPX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN2103MPX
Package:
25-WQFN Exposed Pad
Datasheet:
FAN2103MPX
Description:
25 Terminals 3V 25-Pin FAN2103 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz~600kHz Tape & Reel (TR) 25-WQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
FAN2103MPX Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. Throughout this voltage regulator, there are 25 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. The harley voltage regulator is available as a 25-WQFN Exposed Pad package to save space. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. DC DC switching regulators like this one generate Adjustable outputs on their output pins to handle the power management. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -10°C~85°C TA. DC-DC switching regulators reach 300kHz~600kHz switching frequencies. Input voltage 3V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 0.8V. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. An input voltage of 5V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. The FAN2103 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 21V volts. 25 pins are used for switching regulator operation. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 800mV volts at all times. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 3A A. The maximal output voltage of 21.6V allows adjusting voltage regulator for simple operation. The maximum output voltage of this regulator voltage is 21.6V. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the TinyBuck? family of voltage regulators, is what we are describing here. Switching regulators operate at 24V supply voltages.
FAN2103MPX Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
25 pins
Operating supply voltage of 24V
FAN2103MPX Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN2103MPX Voltage Regulators applications.
  • Driver circuits
  • Electrical power transmission
  • Sensitive electronic devices
  • Magnetohydrodynamic power
  • ATMs
  • Shearing machines
  • Various precision measuring instruments
  • Geothermal power
  • Series voltage regulation circuits
  • Digital precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
FAN2103MPX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    25-WQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    25
  • Weight
    240mg
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TinyBuck®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    25
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    FAN2103
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    21V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    21.6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    300kHz~600kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Voltage - Output (Max)
    21.6V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm