  • F931C685MBA
F931C685MBA
advertisement
Manufacturer No:
F931C685MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931C685MBA
Package:
1411
Datasheet:
Description:
Cap Tant Solid 6.8uF 16V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.5 Ohm 125C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F931C685MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0011mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.1082mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm