  • F320J686MBA
F320J686MBA
advertisement
Manufacturer No:
F320J686MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F320J686MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F320J686MBA
Purchasing and Inquiry
F320J686MBA Overview
It is measured that there is 1102mA ripple current in the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 70mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 0.0429mA.Capacitance is 68μF when it operates.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is achieved with a voltage rating of 6.3V.The product has a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C which makes it stable to operate.
F320J686MBA Features
1102mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0429mA
with a capacitance of 68μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
F320J686MBA Applications
There are a lot of Nichicon F320J686MBA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
F320J686MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F32
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0429mA
  • Ripple Current
    1102mA
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm