  • F310G226MPA
F310G226MPA
advertisement
Manufacturer No:
F310G226MPA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F310G226MPA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
F310G226MPA
Purchasing and Inquiry
F310G226MPA Overview
The ripple current for this part is 354mA.For high efficiency, you should maintain the 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 0.0088mA.Capacitance is 22μF when it operates.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.High efficiency is enabled by the voltage rating of 4V.This machine can operate at a maximum height of [0.047 1.20mm°C] when seated.
F310G226MPA Features
354mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0088mA
with a capacitance of 22μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
F310G226MPA Applications
There are a lot of Nichicon F310G226MPA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
F310G226MPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F31
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0088mA
  • Ripple Current
    354mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm