  • F320J476MAA
F320J476MAA
advertisement
Manufacturer No:
F320J476MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F320J476MAA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
F320J476MAA
Purchasing and Inquiry
F320J476MAA Overview
A high standard of efficiency requires a 180mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 47μF, so it operates with no capacitance.A voltage-rated DC of 6.3V ensures its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The product has a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C which makes it stable to operate.
F320J476MAA Features
a 180mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
F320J476MAA Applications
There are a lot of Nichicon F320J476MAA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
F320J476MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F32
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Width
    1.6mm