  • F310J106MPA
F310J106MPA
advertisement
Manufacturer No:
F310J106MPA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F310J106MPA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
F310J106MPA
Purchasing and Inquiry
F310J106MPA Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 354mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 200mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 0.0063mA is supported.With 10μF capacitance, it operates.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.Operating at [0.047 1.20mm°C]°C seated height makes it stable.
F310J106MPA Features
354mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0063mA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
F310J106MPA Applications
There are a lot of Nichicon F310J106MPA applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
F310J106MPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F31
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Ripple Current
    354mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm