  • F310E107MBA
F310E107MBA
advertisement
Manufacturer No:
F310E107MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F310E107MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F310E107MBA
Purchasing and Inquiry
F310E107MBA Overview
In this part, the ripple current is 1035mA.For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 0.025mA.Capacitance is 100μF when it operates.A rated (DC) voltage (Urdu) of 2.5V is required to fully function.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.This voltage - Rated at 2.5V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
F310E107MBA Features
1035mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.025mA
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 2.5V
F310E107MBA Applications
There are a lot of Nichicon F310E107MBA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Tablets
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
F310E107MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F31
  • Size / Dimension
    0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    1035mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm