  • EPM7512BQC208-10
EPM7512BQC208-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512BQC208-10
HK JDW NO:
2936-EPM7512BQC208-10
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7512BQC208-10
Description:
1.8/3.32.5V 0.5mm PMIC 208 Pin 125MHz 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512BQC208-10 Overview
There are 512 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.There is a PQFP package containing it.In this case, there are 176 I/Os programmed.Terminations of devices are set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.There is 2.5V voltage supply for this device.The part is included in Programmable Logic Devices.It is equipped with 208 pin count.When using this device, YEScan also be found.10000gates are used to construct digital circuits.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.The device is designed with pins [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.A power supply of 1.8/3.32.5Vvolts is required to operate this device.A total of 176programmable I/Os are available.There can be 125MHz frequency achieved.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.In its simplest form, it consists of 32 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency be less than 163.9MHz.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7512BQC208-10 Features
PQFP package
176 I/Os
208 pin count
208 pins
1.8/3.32.5V power supplies
32 logic blocks (LABs)
EPM7512BQC208-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7512BQC208-10 CPLDs applications.
  • Digital designs
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • DDC INTERFACE
  • Bootloaders for FPGAs
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Custom shift registers
  • Battery operated portable devices
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512BQC208-10
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    176
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    163.9MHz
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    176
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Number of Macro Cells
    512
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm