  • EPM7160SQC160-10N
EPM7160SQC160-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160SQC160-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7160SQC160-10N
Datasheet:
EPM7160SQC160-10N
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 149.3MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160SQC160-10N Overview
160 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is packaged with PQFP.The device is programmed with 104 I/Os.The device is programmed with 160 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 160pins are programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].3200gates are used to construct digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].This device is mounted by Surface Mount.It is designed with 160 pins.It operates with the maximal supply voltage of 5.25V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 104programmable I/Os are available.This frequency is 149.3MHz.The operating temperature should be higher than 0°C.The operating temperature should be lower than 70°C.The logic block consists of 10 l logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
EPM7160SQC160-10N Features
PQFP package
104 I/Os
160 pin count
160 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160SQC160-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7160SQC160-10N CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • Parity generators
  • Timing control
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Programmable polarity
  • Digital systems
  • Power automation
  • Power Meter SMPS
  • Handheld digital devices
  • Bootloaders for FPGAs
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160SQC160-10N
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    149.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    160
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    104
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    149.3MHz
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    104
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • Number of Macro Cells
    160
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm