  • EPM7128SQI160-10
EPM7128SQI160-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQI160-10
HK JDW NO:
2936-EPM7128SQI160-10
Datasheet:
EPM7128SQI160-10
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQI160-10 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a PQFP package containing it.As a result, it has 100 I/O ports programmed.There are 160 terminations programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.It is powered by a voltage of 5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.Chips are programmed with 160 pins.When using this device, CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vcan also be found.2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This device is mounted by Surface Mount.A total of 160pins are provided on this board.It operates at a maximum supply voltage of 5.5V volts.It is powered by 4.5Vas its minimum supply voltage.A programmable I/O count of 100 has been recorded.This frequency is 125MHz.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 147.1MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7128SQI160-10 Features
PQFP package
100 I/Os
160 pin count
160 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SQI160-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7128SQI160-10 CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • State machine control
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Battery operated portable devices
  • Software-driven hardware configuration
  • Voltage level translation
  • Digital systems
  • Protection relays
  • Cross-Matrix Switch
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQI160-10
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    100
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    10
  • Number of Macro Cells
    128
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.07mm