  • EPM7128SQC100-15N
EPM7128SQC100-15N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQC100-15N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128SQC100-15N
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128SQC100-15N
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQC100-15N Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a PQFP package.There are 84 I/Os on the board.100terminations have been programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.It is a part of the family [0].There are 100 pins on the chip.If you use this device, you will also find [0].In digital circuits, there are 2500gates, which act as a basic building block.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.The device is designed with pins [0].It operates with the maximal supply voltage of 5.25V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A programmable I/O count of 84 has been recorded.You can achieve 100MHzfrequencies.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7128SQC100-15N Features
PQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SQC100-15N Applications
There are a lot of Altera EPM7128SQC100-15N CPLDs applications.
  • I/O expansion
  • Complex programmable logic devices
  • Code converters
  • Software-driven hardware configuration
  • PLC analog input modules
  • ROM patching
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Dedicated input registers
  • Parity generators
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQC100-15N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Max Junction Temperature (Tj)
    90°C
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • In-System Programmable
    YES
  • Height
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V