  • EPM570GT144I5N
EPM570GT144I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GT144I5N
HK JDW NO:
2936-EPM570GT144I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570GT144I5N
Description:
PMIC 144 Pin 1.8797GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570GT144I5N Overview
This network has 440macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package [0].In this case, there are 116 I/Os programmed.It is programmed that device terminations will be 144 .This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.This part is in the family [0].With 144pins programmed, the chip is ready to use.This device can also display [0].If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].For storing data, it is recommended to use [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.A total of 144pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 1.89V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 1.71V is required for this device to operate.There are 116 Programmable I/Os.This can be achieved at a frequency of 1.8797GHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 100°C.In total, it contains 57 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 570 logic elements or cells.There should be a lower maximum frequency than 304MHz.Using the devices' 1kBmemory, programs and data can be stored.
EPM570GT144I5N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GT144I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570GT144I5N CPLDs applications.
  • ROM patching
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • State machine control
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • I2C BUS INTERFACE
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Digital systems
  • Custom state machines
  • PLC analog input modules
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GT144I5N
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    116
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    116
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    5
  • Number of Macro Cells
    440
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm