  • EPM3512AQC208-7
EPM3512AQC208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM3512AQC208-7
HK JDW NO:
2936-EPM3512AQC208-7
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM3512AQC208-7
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3512AQC208-7 Overview
The mobile phone network has 512 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).There is a PQFP package containing it.There are 172 I/Os programmed in it.It is programmed that device terminations will be 208 .This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Bulk.There are 208 pins on the chip.This device also displays [0].For digital circuits, there are 10000gates. These devices serve as building blocks.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.The pins are [0].This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.A total of 172Programmable I/Os are present.There is 166.67MHz frequency that can be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.In its simplest form, it consists of 32 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 116.3MHzis recommended.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
EPM3512AQC208-7 Features
PQFP package
172 I/Os
208 pin count
208 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM3512AQC208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM3512AQC208-7 CPLDs applications.
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Battery operated portable devices
  • Complex programmable logic devices
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Power automation
  • High speed graphics processing
  • Handheld digital devices
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • PLC analog input modules
  • Dedicated input registers
Step5Bar-code shipping tag
EPM3512AQC208-7
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    172
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    172
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    512
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm