  • EP4SGX360HF35I4N
EP4SGX360HF35I4N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX360HF35I4N
HK JDW NO:
386-EP4SGX360HF35I4N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX360HF35I4N
Description:
3.6mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP4SGX360HF35I4N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1152-BBGA, FCBGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 564 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. The basic building blocks of logic contain 353600 logic elements/cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. A supply voltage of 0.87V~0.93V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Stratix? IV GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 564 outputs. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 23105536. You can find related parts by using the part number EP4SGX360, which is its base part number. The FPGA consists of 14144 LABs/CLBs. Powered by a 0.91.2/31.52.5V power supply, it can be operated by almost anyone. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 717MHz in order to do its work.
EP4SGX360HF35I4N Features
564 I/Os
Up to 23105536 RAM bits
EP4SGX360HF35I4N Applications
There are a lot of Intel EP4SGX360HF35I4N FPGAs applications.
  • Random logic
  • Industrial Ethernet
  • Automotive
  • Voice recognition
  • Data Center
  • Broadcast
  • Aerospace and Defense
  • Computer hardware emulation
  • Radar and Sensors
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX360HF35I4N
  • JESD-609 Code
    e1
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SGX360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    564
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    564
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    353600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    14144
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ