  • EP4SGX290NF45C4N
EP4SGX290NF45C4N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX290NF45C4N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4SGX290NF45C4N
Package:
1932-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX290NF45C4N
Description:
3.6mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 1932-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP4SGX290NF45C4N Overview
This package is included in the 1932-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 920 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 291200 logic elements/cells. The supply voltage is 0.9V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. A supply voltage of 0.87V~0.93V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the Stratix? IV GX series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. There are 920 outputs incorporated in this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 17661952. EP4SGX290 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA consists of 11648 LABs/CLBs. Power is supplied to the device by a 0.91.2/31.52.5V battery. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 717MHz to generate the signal.
EP4SGX290NF45C4N Features
920 I/Os
Up to 17661952 RAM bits
EP4SGX290NF45C4N Applications
There are a lot of Intel EP4SGX290NF45C4N FPGAs applications.
  • ASIC prototyping
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Telecommunication
  • Ecosystem
  • Data Mining
  • Aerospace and Defense
  • Device controllers
  • Secure Communication
  • Medical ultrasounds
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX290NF45C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1932-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SGX290
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1932
  • Number of Outputs
    920
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    920
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    291200
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11648
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm