  • EP4SGX180FF35I3N
EP4SGX180FF35I3N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX180FF35I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4SGX180FF35I3N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX180FF35I3N
Description:
3.4mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 5693
Purchasing and Inquiry
EP4SGX180FF35I3N Overview
Fpga chips is supplied in the 1152-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 175750 logic elements/cells. 0.9V volts power it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.93V . As part of the Stratix? IV GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. A total of 564 outputs are incorporated into this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. A device like this one offers 13954048 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number EP4SGX180 can be used to find related parts. A total of 7030 LABs/CLBs are included in this FPGA. Fpga electronics operates from a 0.91.2/31.52.5V power supply. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 717MHz in order to do its work.
EP4SGX180FF35I3N Features
564 I/Os
Up to 13954048 RAM bits
EP4SGX180FF35I3N Applications
There are a lot of Intel EP4SGX180FF35I3N FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • Embedded Vision
  • ASIC prototyping
  • Radar and Sensors
  • Electronic Warfare
  • Voice recognition
  • Secure Communication
  • Medical imaging
  • Industrial IoT
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX180FF35I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SGX180
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    564
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    564
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    175750
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    7030
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm