  • EP4SE230F29C4N
EP4SE230F29C4N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SE230F29C4N
HK JDW NO:
386-EP4SE230F29C4N
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SE230F29C4N
Description:
3.4mm mm FPGAs STRATIX? IV E Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
EP4SE230F29C4N Overview
A 780-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 488 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 228000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 0.9V volts needs to be provided. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.93V . It is a type of FPGA that belongs to the STRATIX? IV E series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 488 separate outputs, which makes it a very versatile device. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. As a whole, it has 780 terminations. The RAM bits that this device offer is 17544192. Parts related to this part can be found using its base part number EP4SE230. The FPGA is built as an array of 9120 latches or CLBs. This is a battery operated device that operates on 0.91.2/31.52.5V. A crystal oscillating at 717MHz is one of the most common components of this device.
EP4SE230F29C4N Features
488 I/Os
Up to 17544192 RAM bits
EP4SE230F29C4N Applications
There are a lot of Intel EP4SE230F29C4N FPGAs applications.
  • Embedded Vision
  • Distributed Monetary Systems
  • DO-254
  • Electronic Warfare
  • Industrial IoT
  • Data Center
  • Audio
  • Server Applications
  • Security systems
  • Broadcast
Step5Bar-code shipping tag
EP4SE230F29C4N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STRATIX® IV E
  • JESD-609 Code
    e1
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SE230
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    488
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    488
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    228000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    9120
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm