  • EP4CGX110DF31C7N
EP4CGX110DF31C7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX110DF31C7N
HK JDW NO:
386-EP4CGX110DF31C7N
Package:
896-BGA
Datasheet:
EP4CGX110DF31C7N
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 896-BGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
EP4CGX110DF31C7N Overview
In the 896-BGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Having 475 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 109424 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.16V~1.24V . It is a type of FPGA belonging to the Cyclone? IV GX seies. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In this device, 475 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. As a whole, it has 896 terminations. There are 5621760 RAM bits that are available with this device. Its base part number EP4CGX110 can be used to find parts that are related to it. This FPGA is built as an array of 6839 LABs/CLBs. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.32.5V power supply. A crystal oscillating at 472.5MHz is one of the most common components of this device.
EP4CGX110DF31C7N Features
475 I/Os
Up to 5621760 RAM bits
EP4CGX110DF31C7N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX110DF31C7N FPGAs applications.
  • Image processing
  • Bioinformatics
  • Solar Energy
  • Industrial IoT
  • Space Applications
  • Camera time adjustments
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Filtering and communication encoding
  • ADAS
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX110DF31C7N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    896-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX110
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    475
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    475
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    109424
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    6839
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm