  • EP4CE40F23I7N
EP4CE40F23I7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CE40F23I7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP4CE40F23I7N
Package:
FBGA
Datasheet:
EP4CE40F23I7N
Description:
1.2V V 2.4mm mm 141.8kB B FPGAs FBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CE40F23I7N Overview
Fpga chips is supplied in the FBGA package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 328 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic blocks consist of 39600 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. A device such as this one has 331 outputs built into it. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. For the program to work properly, the RAM si141.8kBe of this FPGA module must reach 141.8kB GB in order to ensure normal operation. This cable has 484 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. There is a 1.21.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 100°C. A higher operating temperature than -40°C is recommended. The device has a total of 484 pins on fpga semiconductor. Fpga semiconductor consists of 2475 logic blocks (LABs). There is a memory of 141.8kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. A maximum supply voltage of 1.24V can be applied to this product. The device can function at a minimum voltage of 1.16V. With this FPGA, the maximum frequency reaches a maximum of 200MHz.
EP4CE40F23I7N Features
328 I/Os
484 LABs/CLBs
100°C gates
2475 logic blocks (LABs)
EP4CE40F23I7N Applications
There are a lot of Altera EP4CE40F23I7N FPGAs applications.
  • Video & Image Processing
  • Distributed Monetary Systems
  • Voice recognition
  • Wired Communications
  • Medical ultrasounds
  • High Performance Computing
  • Audio
  • Electronic Warfare
  • Wireless Communications
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
EP4CE40F23I7N
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    484
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    331
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    1.24V
  • Min Supply Voltage
    1.16V
  • Memory Size
    141.8kB
  • Number of I/O
    328
  • RAM Size
    141.8kB
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    39600
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm