  • EP3C16E144C7N
EP3C16E144C7N
advertisement
Manufacturer No:
EP3C16E144C7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP3C16E144C7N
Package:
QFP
Datasheet:
EP3C16E144C7N
Description:
1.2V V 1.6mm mm 63kB B FPGAs 437.5MHz MHz QFP 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
EP3C16E144C7N Overview
As part of the QFP package, it is included. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 84 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Logic blocks consist of 15408 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. With this device, you will be able to make use of 84 outputs. As a whole, it has 144 terminations. The RAM si63kBe of this FPGA module reaches 63kB to ensure normal operation of the program. In this case, 144 pins are used in the design. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. In this module, 85°C is the maximum operating temperature at which fpga electronics can operate. Over 0°C, the operating temperature should be higher. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 144 pin count. Fpga semiconductor consists of 963 logic blocks (LABs). There is a memory of 63kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. This device operates at a frequency of 437.5MHz in order to provide high efficiency. The maximum supply voltage it supports is 1.25V. With a minimum supply voltage of 1.15V, it is able to function. In terms of frequency, this FPGA is capable of going up to around 315MHz.
EP3C16E144C7N Features
84 I/Os
144 LABs/CLBs
85°C gates
963 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 437.5MHz
EP3C16E144C7N Applications
There are a lot of Altera EP3C16E144C7N FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Camera time adjustments
  • OpenCL
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Consumer Electronics
  • Automotive
  • Industrial IoT
  • Random logic
  • Ecosystem
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
EP3C16E144C7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    437.5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    84
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.25V
  • Min Supply Voltage
    1.15V
  • Memory Size
    63kB
  • Number of I/O
    84
  • RAM Size
    63kB
  • Frequency (Max)
    315MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    15408
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    963
  • Speed Grade
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm