  • EP2S15F484C4N
EP2S15F484C4N
advertisement
Manufacturer No:
EP2S15F484C4N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP2S15F484C4N
Package:
FBGA
Datasheet:
EP2S15F484C4N
Description:
1.2V V 3.5mm mm 51.2kB B FPGAs 711.24MHz MHz FBGA 250mA mA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP2S15F484C4N Overview
This package is included in the FBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 342 I/Os for transferring data in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 15600 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. In this device, there are 334 outputs that can be used. In total, it has 484 terminations on each end. This FPGA module has a RAM si51.2kBe of 51.2kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In order to make it work, 484 pins have been designed. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. Power is supplied to the device by a 1.21.5/3.33.3V battery. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. A basic building block of this system consists of 780 logic blocks (LABs). There is a memory of 51.2kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. The architecture of the system is based on 6240 CLBs. Powered by a 711.24MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 1.25V. Fpga semiconductor is able to work wfpga semiconductorh the minimal supply voltage of 1.15V. The maximum frequency of this FPGA is around 711.24MHz. It operates at 250mA amps of supply current.
EP2S15F484C4N Features
342 I/Os
484 LABs/CLBs
85°C gates
780 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 711.24MHz
EP2S15F484C4N Applications
There are a lot of Altera EP2S15F484C4N FPGAs applications.
  • Distributed Monetary Systems
  • Data center hardware accelerators
  • Secure Communication
  • Space Applications
  • Data Mining
  • Wireless Communications
  • Wired Communications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Automotive
  • Cryptography
Step5Bar-code shipping tag
EP2S15F484C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    1.21.5/3.33.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.25V
  • Min Supply Voltage
    1.15V
  • Memory Size
    51.2kB
  • Operating Supply Current
    250mA
  • Number of I/O
    342
  • RAM Size
    51.2kB
  • Frequency (Max)
    711.24MHz
  • Organization
    6240 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    15600
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    780
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    5.117 ns
  • Number of CLBs
    6240
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    484
  • Published
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    711.24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    334
  • Operating Supply Voltage
    1.2V