  • EP1S40F1508C5
EP1S40F1508C5
advertisement
Manufacturer No:
EP1S40F1508C5
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP1S40F1508C5
Package:
1508-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP1S40F1508C5
Description:
3.5mm mm FPGAs Stratix? Series 1508-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP1S40F1508C5 Overview
A 1508-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 822 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 41250 logic elements/cells. Supply voltage is 1.5V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. This is a type of FPGA that is part of the Stratix? series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In this device, there are 822 outputs that can be used. This FPGA model is contained in Tray for space saving. There are 3423744 RAM bits that are available with this device. You can find related parts by using the part number EP1S40, which is its base part number. A total of 4125 LABs/CLBs make up this FPGA array. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.51.5/3.3V power supply. An architecture consists of 4697 CLBs.
EP1S40F1508C5 Features
822 I/Os
Up to 3423744 RAM bits
EP1S40F1508C5 Applications
There are a lot of Intel EP1S40F1508C5 FPGAs applications.
  • Wireless Communications
  • Ecosystem
  • Device controllers
  • Military Temperature
  • Server Applications
  • Cryptography
  • Automotive Applications
  • Audio
  • Medical imaging
  • Space Applications
Step5Bar-code shipping tag
EP1S40F1508C5
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1508-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP1S40
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1508
  • Number of Outputs
    822
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.51.5/3.3V
  • Number of I/O
    822
  • Number of Inputs
  • Organization
    4697 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    41250
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4125
  • Number of CLBs
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm