  • EP1C6F256C8N
EP1C6F256C8N
advertisement
Manufacturer No:
EP1C6F256C8N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP1C6F256C8N
Package:
FBGA
Datasheet:
EP1C6F256C8N
Description:
1.5V V 2.2mm mm 11.3kB B FPGAs 275.03MHz MHz FBGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
EP1C6F256C8N Overview
Fpga chips is supplied in the FBGA package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. This device features 185 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 5980 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. In order to make this device as versatile as possible, there are 185 different outputs included. There are a total of 256 terminations. It is crucial that the RAM si11.3kBe of this FPGA module reaches 11.3kB so that the program can run normally. 256 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. There is a 1.51.5/3.3V power supply that is required to operate it. This module can reach a maximum operating temperature of 85°C when operating at its maximum power. 0°C should be higher than the operating temperature. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. The basic building block of the system is composed of 598 logic blocks (LABs). A memory of 11.3kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 275.03MHz. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 1.575V. The device can function at a minimum voltage of 1.425V. It is estimated that the maximum frequency of this FPGA is around 250MHz.
EP1C6F256C8N Features
185 I/Os
256 LABs/CLBs
85°C gates
598 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 275.03MHz
EP1C6F256C8N Applications
There are a lot of Altera EP1C6F256C8N FPGAs applications.
  • Random logic
  • Integrating multiple SPLDs
  • Software-defined radios
  • Space Applications
  • Filtering and communication encoding
  • Voice recognition
  • Broadcast
  • Secure Communication
  • ASIC prototyping
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
EP1C6F256C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    275.03MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    185
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.5/3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    11.3kB
  • Number of I/O
    185
  • RAM Size
    11.3kB
  • Frequency (Max)
    250MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    5980
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    598
  • Speed Grade
    8
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm