  • ELXZ160ELL272MK30S
ELXZ160ELL272MK30S
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ160ELL272MK30S
HK JDW NO:
856-ELXZ160ELL272MK30S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ160ELL272MK30S
  • Number of Pins
    30
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.31A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    25mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7325A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.31A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm