  • ELXZ100ELL221MFB5D
ELXZ100ELL221MFB5D
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ100ELL221MFB5D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXZ100ELL221MFB5D
Package:
Radial, Can
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ100ELL221MFB5D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    290mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    145mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm