  • EKZH6R3ELL471MF11D
EKZH6R3ELL471MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKZH6R3ELL471MF11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKZH6R3ELL471MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKZH6R3ELL471MF11D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    KZH
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm