  • EKYB250ELL102MJ20S
EKYB250ELL102MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
EKYB250ELL102MJ20S
HK JDW NO:
856-EKYB250ELL102MJ20S
Description:
KYB 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4333
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKYB250ELL102MJ20S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    KYB
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.65A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    37mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm