  • EKXJ451ELL820MU50S
EKXJ451ELL820MU50S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ451ELL820MU50S
HK JDW NO:
856-EKXJ451ELL820MU50S
Package:
Radial, Can
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 82uF 450Volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ451ELL820MU50S
  • Height Seated (Max)
    2.028 51.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KXJ
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    765mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    765mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9125A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    50mm