  • EKXJ421ELL680MU40S
EKXJ421ELL680MU40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ421ELL680MU40S
HK JDW NO:
856-EKXJ421ELL680MU40S
Description:
KXJ 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 660mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ421ELL680MU40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    660mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    660mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm