  • EKMQ251VSN391MP35S
EKMQ251VSN391MP35S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ251VSN391MP35S
HK JDW NO:
856-EKMQ251VSN391MP35S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ251VSN391MP35S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    KMQ
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.93675mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • ESR
    638 mΩ
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm