  • EKMM251VNN122MA45T
EKMM251VNN122MA45T
advertisement
Manufacturer No:
EKMM251VNN122MA45T
HK JDW NO:
856-EKMM251VNN122MA45T
Description:
KMM 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM251VNN122MA45T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    207mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm