  • EKMH500VSN472MQ35T
EKMH500VSN472MQ35T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH500VSN472MQ35T
HK JDW NO:
856-EKMH500VSN472MQ35T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKMH500VSN472MQ35T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    71mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    2.39A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.39A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5812A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm