  • EEV-TG2A101M
EEV-TG2A101M
advertisement
Manufacturer No:
EEV-TG2A101M
HK JDW NO:
590-EEV-TG2A101M
Datasheet:
EEV-TG2A101M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEV-TG2A101M
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    TG
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    227.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    350mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Ripple Current (AC)
    350mA
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    19mm
  • Width
    17mm