  • EEV-FK1V471Q
EEV-FK1V471Q
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK1V471Q
HK JDW NO:
590-EEV-FK1V471Q
Datasheet:
EEV-FK1V471Q
Purchasing and Inquiry
EEV-FK1V471Q Overview
Ripple current at full charge is 1A @ 100kHz.60mOhm must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.As far as the ripple current is concerned, it is 618.8mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.551 14.00mm.A 0.12 % dissipation factor is used.Voltage - Rated DC of 35V is required to operate this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
EEV-FK1V471Q Features
the ripple current is 1A @ 100kHz.
the ripple current is 618.8mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEV-FK1V471Q Applications
  • Uninterruptible power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Frequency converters
  • Power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Telecommunication
  • Industrial systems
  • Computer motherboards
  • Computer
  • Standard and switched mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK1V471Q
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Automotive
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Size Code
    5353
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    618.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.1A
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    FLAT
  • Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%