  • EEU-FM1H561B
EEU-FM1H561B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM1H561B
HK JDW NO:
590-EEU-FM1H561B
Datasheet:
EEU-FM1H561B
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM1H561B
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Ripple Current
    2.66A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.995A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.66A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.6 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%