  • EEU-FM1A681
EEU-FM1A681
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM1A681
HK JDW NO:
590-EEU-FM1A681
Datasheet:
EEU-FM1A681
Description:
Cap Aluminum Lytic 680uF 10V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM1A681
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.068mA
  • Ripple Current
    1.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    967.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.29A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm