  • EEU-FK1V391L
EEU-FK1V391L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1V391L
HK JDW NO:
590-EEU-FK1V391L
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FK1V391L
Description:
AL LYTIC, RADIAL, 35VDC, 390UF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1V391L
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1365mA
  • Ripple Current
    1.22A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    44mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    915mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.22A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm