  • EEU-FC2A330L
EEU-FC2A330L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC2A330L
HK JDW NO:
590-EEU-FC2A330L
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FC2A330L
Description:
Cap Aluminum Lytic 33uF 100V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 340mA 2000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC2A330L
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    340mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    450mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    221mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    340mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm