  • EEU-FC1C271
EEU-FC1C271
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC1C271
HK JDW NO:
590-EEU-FC1C271
Datasheet:
EEU-FC1C271
Description:
Capacitor;Alum Electrolytic;Cap 270 uF;Tol 20%;Vol-Rtg 16 VDC;Radial;8x11.5;Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC1C271
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    117mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    555mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    117mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm