  • EEU-FC0J332S
EEU-FC0J332S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC0J332S
HK JDW NO:
590-EEU-FC0J332S
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300UF 6.3V ELECT FC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC0J332S
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm