  • EEU-EE2C331
EEU-EE2C331
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EE2C331
HK JDW NO:
590-EEU-EE2C331
Datasheet:
EEU-EE2C331
Description:
Cap Aluminum Lytic 330uF 160V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 2600mA 10000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EE2C331
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    EE
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    330μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.178mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • Length
    31.5mm